Автомобили

Toyota претстави специјални Yaris GR WRC модели ( превземено од авто плус )

Осумкратниот шампион во WRC, Себастиен Ожие, и шампионот од 2023, Кале Ровенпера, ги открија своите специјално тјунирани GR Yaris изданија

Toyota GR Yaris победи на шест трки за време на сезоната на Светскиот рели шампионат (WRC) во 2023 година со возачите Себастиен Ожие и шампионот Кале Рованпера. За да ги прослави нивните победи и фактот дека тимот го освои шампионатот во конкуренција на конструктори, објави пар специјално тјунирани модели на GR Yaris.

Создадени од двајцата рели возачи, моделите имаат посебни режими на возење, модификации и дизајн, како и специјални дизајни инспирирани. Тие се нарачани од претседателот Акио Тојода „да ја изразат неговата почит и благодарност до возачите кои ги усовршуваат и растат рели автомобилите на Toyota, до сите тимови кои им даваат такви можности, како и до организаторите на релито и сите други вклучени, како и до навивачите“.

Првата промена што е веднаш забележлива е бојата. Изданието Ogier се одликува со нова боја наречена „Matte Stealth Grey“. Во меѓувреме, Rovanpera Edition има трибојна боја инспирирана за кацигата на возачот. И навистина е „фарба“, бидејќи Toyota одлучи да не користи никакви облоги или налепници за да го постигне конечниот изглед.

Двата Yaris GR хот хеча, исто така, добиваат специјални налепници за одбележување на победата на WRC на левиот и десниот преден браник. Додека Rovanpera Edition го добива променливото CFRP крило од GRMN Yaris, Ogier Edition добива новодизајниран лесен спојлер за рели.

Нови, специјални режими на возење

Дополнително подобрување на перформансите на возилата се новите режими развиени од возачите по кои се именувани. Во изданието Ogier, режимите Gravel и Track се заменети со режимот MORIZO (кој навистина му се допадна на возачот) и „SEB. Mode“, кој испраќа повеќе вртежен момент на задните тркала и се вели дека ја подобрува респонзивноста при вртење.

Во меѓувреме, моделот Rovanpera Edition добива DONUT режим, како и режим KALLE што ја максимизира употребата на задниот диференцијал со постојана брзина за да му овозможи на задниот дел на автомобилот да се врти нанадвор при влегување во свиоци и да го поттикне лизгањето низ аглите. И двата модели доаѓаат со NORMAL режим, како и другите GR Yaris модели.

Toyota GR Yaris WRC Limited Editions

Внатре, новите модели добиваат ексклузивна плакета во знак на сеќавање на титулата на Светскиот шампионат во рели на Toyota на совозачката страна на контролната табла. Покрај тоа, шевовите на воланот од изданието Ogier користи црвена, бела и сина нишка во чест на неговата татковина, Франција, додека изданието Rovenpera добива сина и бела нишка како омаж на финското знаме.

Toyota планира да направи само 100 единици од секој примерок на автомобил, а купувачите ќе бидат поканети на јапонскиот дел од WRC во 2024 година. Таму, тие ќе бидат гости на Toyota, ќе можат да разговараат со двајцата возачи и ќе добиjaт турнеја во боксот и седишта на специјалните фази на трката. Тие ќе добијат и специјални подароци, а нивните имиња ќе се појават на тркачките автомобили за 2024, за одбрани кругови во новата сезона.