Автомобили

Škoda со нови скици го најави дебито на Superb ( превземено од авто плус )

Škoda Superb усвојува еволутивен дизајн на екстериерот како дел од новиот Modern Solid дизајнерски јазик на компанијата

Škoda објави официјални скици од претстојната четврта генерација на Superb во хечбек и во караван (Combi) изведба, истовремено најавувајќи ја неговата светска премиера која ќе се одржи на 2 ноември.

Благодарение на претходните тизери, веќе е познат изгледот на силуетата на новата Škoda Superb, но новите скици кои ги објави чешката марка откриваат нови детали за надворешниот дизајн. Superb останува препознатлив, но изгледа поостар благодарение на новиот Modern Solid дизајнерски јазик на Škoda. Меѓу главните моменти се новите потенки предни светла со LED Matrix и задните LED светла кои имаат „кристални“ елементи за попремиум изглед. Решетката се чини дека е поширока, како и со доводот на браникот кој е нагласен со хромирана лента.

Superb

Новата генерација е подолга, повисока и поаеродинамична во споредба со својот претходник, со коефициент на отпор од 0,24 cd. Хечбекот е долг 4.912 милиметри, а Combi се протега до 4.902 мм, споделувајќи го истото меѓуоскино растојание од 2.841 мм.

„Superb традиционално го обликува дизајнерскиот јазик на Škoda и четвртата моделска генерација ќе продолжи да го прави токму тоа: неговиот изглед се карактеризира со остро исцртани линии, јасно дефинирани и динамични пропорции и модерна скулптура. и кристален стајлинг“, истакна Оливер Стефани, шеф на Škoda Design.

Superb

Ентериер и моторни опции

Škoda веќе ни ја покажа внатрешноста на новиот Superb. Контролната табла располага со 13-инчен инфозабавен екран на допир, 10-инчен виртуелен кокпит, head-up дисплеј и новото ротирачко копче „Smart Dials“ со интегрирани екрани. Компанијата тврди дека просторот за глава и багажниот простор „значително пораснале“ во споредба со актуелниот Superb. Поконкретно, капацитетот на багажникот е 645 литри во хечбекот и 690 литри во Combi, при што достапните 28 карактеристики Simply Clever дополнително ја подобруваат практичноста.

Предводникот на палетата со погон на внатрешно согорување се базира на еволуирана верзија на MQB архитектурата и е тесно поврзана со VW Passat Variant од 2024 година. Поставата на мотори е многу слична со онаа на новиот Kodiaq и вклучува опции за дизел, бензин, благ хибрид и plug-in хибридна погонска единица, иако вториот е достапен само со каросеријата Combi. Сите погонски единици се ексклузивно поврзани со автоматски менувач DSG кој ја испраќа моќноста или на предните или на сите четири тркала.