Автомобили

Porsche направи специјален 718 Cayman GT4 RS во чест на Panamericana ( превземено од авто плус )

Porsche креираше два специјални модели на 718 Cayman GT4 RS заедно со Tag Heuer во чест на Carrera Panamericana

Porsche претстави специјален модел на 718 Cayman GT4 RS изработен во партнерство со TAG Heuer и Porsche Latin America кој дебитираше на Rennsport Reunion 7. Ограничени на само две единици, автомобилите беа оживеани преку програмата „Sonderwunsch“ на Porsche и се инспирирани од двете купеа 550 што се натпреваруваа на Carrera Panamericana во 1953 година.

Двата автомобили се обоени во Le Mans Silver Metallic и едниот има ознака „152“ на вратите и покривот, додека другиот има број „154“. Овие бројки ги имитираат оние на оригиналните тркачки автомобили 550 Coupe од Carrera Panamericana и се финиширани во жолта боја. Le Mans Silver Metallic првпат беше развиена за 911 Carrera GTS Le Mans Centenaire Edition за да ја прослави 100-годишнината од 24 часа Ле Ман.

Од друга страна, двата автомобили го имаат логото TAG Heuer во темна сива нијанса на хаубата, како и мотивот на Pegasus во чест на 550 Spyder со кој Porsche исто така настапи на Carrera Panamericana.

Ентериер

Внатрешноста е особено специјална. Guards Red кожа ги краси седиштата и е во контраст со црната кожа преку панелите на вратите, контролната табла и централната конзола. Автомобилот потоа има тробојни вкрстени шевови во боите на мексиканското знаме на воланот и контролната табла. Логото на TAG Heuer е исто така врежано во централниот потпирач за рака, додека на праговите на вратите има натпис „GT4 RS Panamericana Special“.

Porsche 718 Cayman GT4 RS Carrera Panamericana

Врвот на кабината е модулот за стоперката TAG Heuer во централната конзола. Модулот се состои од часовник на левата страна со резерва на енергија од осум дена, додека часовникот од десната страна служи како стоперка за да му овозможи на возачот да одржува просечна брзина. Кое е значењето на овие часовници? Па, Џек Хојер пред 60 години го претстави оригиналниот хронограф TAG Heuer Carrera, именуван по познатата друмска трка во Мексико.

„Со TAG Heuer и Porsche, Carrera Panamericana спои две марки кои имаат толку многу заедничко: иновации, страст за трки и остварување на соништата“, рече шефот на маркетинг на Porsche, Роберт Адер. „Сакаме да го прославиме нашето партнерство со овој пар еднократни автомобили. Тоа е исто така подарок за нашите многубројни ентузијастички клиенти во Латинска Америка“.

Porsche 718 Cayman GT4 RS Carrera Panamericana

Бројот „154“ Porsche 718 Cayman GT4 RS Panamericana Special беше претставен на Rennsport Reunion 7, додека возилото со број „152“ ќе биде претставено на овогодинешната Carrera Panamericana и ќе биде продадено на аукција на настанот.