Автомобили

Audi подготви освежување за Q7 и SQ7 ( превземено од авто плус )

Audi подготви освежен изглед и нова технологија за втората генерација на теренецот Q7 и SQ7 кој постои од 2015 година

Audi ги претстави Q7 и SQ7 за 2024 година, означувајќи го второто последователно ажурирање на својот најголем теренец. Промените се главно козметички, фокусирани на опционалните приспособливи високо-технолошки светлосни единици кои се споени со нова решетка и редизајнирани браници. Моделот, исто така, има корист од инфозабавните и безбедносните надградби, додека погонот е ист како кај неговиот претходник

Втората генерација на Audi Q7 беше претставена во 2015 година, а првиот фејслифт следеше во 2020 година. Оваа година Audi одлучи да го продолжи животниот циклус на постоечкиот модел, надевајќи се дека новата серија стилски и технолошки ажурирања ќе го задржат релевантен уште неколку години.

Со користење на потемна нијанса за фаровите и поделба на LED графиката на два дела, дизајнерите на Audi го доведоа Q7 на исто ниво со остатокот од SUV линијата во однос на стилскиот јазик. Сите облоги доаѓаат стандардно со Matrix LED единици од водечкиот Vorsprung со уште поубаво поставување. HD Matrix LED предните светла ја вклучуваат технологијата на ласерско светло на Audi која нуди „значително зголемен опсег на долгото светло. Понатаму, повисоко позиционираните дневни светла напред и ревидираната OLED графика на задните светла може да се приспособат, при што возачот избира меѓу четирите светлосни знаци.

Audi Q7

Ако ги оставиме настрана новите светла, Audi Q7 за 2024 година има ревидирана маска и поспортски доводи на браникот, по примерот на неодамна освежениот Q8. Исто така, има пет нови дизајни за алуминиумските тркала со дијаметар до 22 инчи, три нови надворешни нијанси (Ascari Blue, Sakhir Gold и Chili Red) и нова трим структура која ја опфаќа линијата S, Black Edition, Launch Edition, и Vorsprung.

Ентериер и погон

Внатре, распоредот на контролната табла останува непроменет, но екранот на допир ја содржи најновата верзија на инфозабавата на Audi, која е компатибилна со апликации од трети страни како Spotify или Amazon Music. Стандардниот виртуелен кокпит на Audi сега може да прикажува други учесници во сообраќајот и има придобивки од функциите поврзани со ADAS како предупредување за промена на лента, предупредување за растојание, помош за раскрсница и информации за семафорите.

Погонската група го вклучува препознатливите дизел (TDI) и бензински (TFSI) мотори. Кај SQ7, 4,0-литарскиот V8 произведува 507 КС и 770 Nm вртежен момент што овозможува да се заврши спринтот од 0-100 километри на час за 4,1 секунди. Сите верзии на Audi Q7 стандардно доаѓаат со адаптивна воздушна суспензија, додека моделите со високи спецификации добиваат поспортско поставување на шасијата и управување со четири тркала.

Audi Q7 од 2024 година веќе е достапен за нарачка на пазарот во Велика Британија, a фејслифтираниот модел ќе се појави и на останатите европски пазари наскоро.