Автомобили

Женева 2024: Претставен новиот Renault 5 E-Tech ( превземено од авто плус )

Renault го претстави целосно новиот и целосно електричен 5 E-Tech Electric кој пристигнува со цена од 25.000 евра

Сериската верзија на новиот Renault 5 E-Tech Electric официјално дебитира во пресрет на Саемот за автомобили во Женева, како модерна реинкарнација на оригиналот од 1972 година. Стилот на францускиот хечбек наликува на концептот од 2021 година, додека целосно електричниот погон ветува опсег до 400 километри. Она што е можеби и најважно, Renault најави почетна цена од околу 25.000 евра, што го прави еден од најпристапните електрични автомобили на европскиот пазар.

Времето на развој на R5 E-Tech Electric беше намалено на 3 години, користејќи ја експертизата на новоформираната единица Ampere на Renault. Тоа е првиот сериски модел што се вози на новата AmpR Small архитектура која во основа е ажурирана и електрифицирана верзија на широко користениот CMF-B што веќе ги поткрепува Clio и Captur.

Renault 5 E-Tech Electric

Изглед кој комбинира концептуален дизајн и ретро елементи

Екстериерот со ретро елементи е речиси идентичен со концептот со кој се најави новиот R5, повторувајќи ја неговата силуета и повеќето стилски нијанси, сè до тркалата. Разликите се речиси минимални, а тие вклучуваат рафинирани светла на двата краја, подебели столбови, како и конвенционални ретровизори и рачки.

LED графиката на затемнетите фарови е дизајнирана да личи на зеницата на човечкото око, инспирирана од стара реклама за оригиналниот 5. Од друга страна, вертикално поставените задни светла претставуваат најзабележителен потсетник на класичниот Renault 5. Тие се поврзани со црна облога и имаат суптилни продолжетоци од страничните панели, насочени кон подобрување на аеродинамичните перформанси на хечбекот.

Една од најистакнатите карактеристики е новиот индикатор за полнење поставен на горниот дел од хаубата, црпејќи инспирација од препознатливите доводи на оригиналниот Renault 5. Со оглед на електричната природа на овој нов подкомпактен модел, дизајнерите на Renault го искористија овој простор за графички панел што свети секогаш кога возилото е поврзано со полнач, прикажувајќи го моменталното ниво на полнење. Кога батеријата ќе достигне полн капацитет, LED дисплејот добива форма на бројот 5.

На крајот, треба да се истакнат и изразените браници беа инспирирани од познатиот R5 Turbo, давајќи му на електричниот модел изглед на хот хеч.

Технолошки ентериер

Внатрешноста на R5 E-Tech Electric комбинира ретро елементи и живописни бои кои потсетуваат на оригиналниот модел со модерни акценти. Централниот дел е 10,1-инчен екран на допир кој е комбиниран со дигитална инструмент табла. Инфозабавата OpenR Link на Google може да поддржи преку 50 апликации и услуги додека го воведува новиот дигитален асистент со AI наречен „Reno“.

Renault 5 E-Tech Electric

Безбедносната опрема вклучува „Active Driver Assist“ кој е ADAS систем на ниво 2. Други значајни карактеристики го вклучуваат мултифункционалниот волан, комплет со истакнато копче за стартување и модерниот текстил што се користи насекаде низ кабината со рециклирани и био-изворни материјали. Renault стави голем акцент на одржливиот карактер на новиот Renault 5 E-Tech Electric кој ќе постигне 85% од рециклирањето.

Три погонски опции и две опции за батерија

Новиот 5 E-Tech ќе се произведува во Франција во рамките на новоформираната единица Ampere во групацијата Renault. Со должина од 3,92 метри, овој градски автомобил ќе биде првиот што ќе дебитира со новата AmpR Small платформа (порано позната како CMF-BEV), опремена со мулти линк задна суспензија.

Renault 5 E-Tech Electric

Renault официјално потврди две опции за батерии, кои нудат капацитети од 40 kWh или 52 kWh. Поголемиот пакет батерии ќе биде достапен веднаш од лансирањето, обезбедувајќи опсег на WLTP до 400 километри. Во иднина ќе ја поддржува технологијата V2G (vehicle-to-grid), што ќе им овозможи на сопствениците да продаваат енергија назад на мрежата.

Renault соопшти дека почетната цена за 5 E-Tech ќе се движи околу 25.000 евра. позиционирајќи го директно во конкуренција со неколку актуелни и претстојни модели.